تبریز ایران

خدمات حقوقی و مالکیت فکری    - ثبت و نگارش اختراع

ثبت اختراع از حقوق مالی و قابل انتقال (فروش یا لیسانس) می باشد که به دارنده آن، حق انحصاری استفاده از منافع مادی آن را می دهد و شخص می تواند از طریق مراجع قانونی ذیربط، با استناد به این حق از نقض این انحصار توسط سایرین جلوگیری نماید .

ثبت اختراع، فرآیند خاص خود را دارد و باید مراحلی را طی کند که برای بسیاری از اشخاص امری طاقت فرسا و سخت بشمار می رود. توصیه اکید به مخترعان و صاحبان ایده این است که حتما قبل از رونمایی محصول نوآورانه که فکر می کنید اختراع بشمار می رود، با کارشناسان و وکلای متخصص این حوزه مشاوره لازم را به عمل آورید یا از طریق وکیل معتمد   به طی مراحل ثبتِ محصول خود، به عنوان اختراع، اقدام نمایید .


جستجو و تحلیل اختراع خارجی ( پتنت)

پتنت‌ها‌، به دلیل برخورداری از اطلاعات فنی، تجاری و حقوقی از مهم‌ترین منبع اطلاعات محسوب می‌شوند و بر همین اساس است که به درخواست مدیران تجاری، مدیران تحقیق و توسعه و ... مورد تحلیل قرار می‌گیرند .

تحلیل پتنت، در حقیقت تحلیل اطلاعات پتنت است که در آن تحلیلگر پس از جستجو در بانک‌های اطلاعاتی پتنت‌ها، مجموعه‌ای از پتنت‌ها را که با موضوع تحلیل ارتباط دارد، گرد آورده تا از طریق مقایسه و تطبیق اطلاعات این مجموعه از پتنت‌ها با یکدیگر به نیازهای مطرح شده از جانب مشتری، پاسخ ‌دهد .

ترسیم چشم‌انداز با استفاده از پتنت، متداولترین قالبی است که پروژه‌های تحلیل پتنت براساس آن تعریف می‌شوند و مبتنی بر مرور و تحلیل فعالیت‌های ثبت اختراع (پتنت) در یک منطقه‌ی جغرافیایی و برای یک حوزه‌ی فناوری مشخص است. این نوع تحلیل غالبا به سفارش صنعت یا بخش دولتی در راستای پاسخگویی به پرسش‌های فنی، تحقیقاتی، تجاری و حتی سیاسی درخواست می‌شود .


نگارش اختراع خارجی ( پتنت)

برای اخذ پتنت، نیاز است تا تقاضانامه (اظهارنامه) و سایر اطلاعات مورد نیاز برای ثبت اختراع در کشور مورد نظر به عمل آید. مشاوره با کارشناسان این حوزه که به فرآیند ثبت اختراع در کشور مورد نظر اشراف کامل داشته باشند و همچنین رعایت ترجمه صحیح، در ثبت اختراع و همچنین جلوگیری از ورورد هزینه های اضافی ناشی از اشتباه، تاثیر بسزایی در ثبت موفق و سریع دارند. کارشناسان این بخش، برای تحقق این مهم گرد هم آمده اند .


ثبت اختراع خارجی ( پتنت)

ثبت اختراع خارجی، در اکثر کشورها و مناطق بین المللی که مخترعان کشورمان تمایل به ثبت اختراعشان در آن ها دارند، از طریق شبکه جهانی اینترنت صورت می گیرد و در موارد مراجعه حضوری نیز می توان از طریق وکیل، اقدامات لازم را انجام داد. لذا در هر دو بخش غیرحضوری و حضوری، نیز تخصص لازم برای انجام هر چه بهتر اخذ گواهی ثبت اختراع، امری مهم و اجتناب ناپذیر است. لذا کارشناسان و وکلای این بخش با تخصص لازم در هر یک از کشورها و کنفدراسیون ها و با همکاری همکاران بین المللی، برای ثبت موفق و سریع ارائه خدمات می نمایند .