خدمات حقوقی و مالکیت فکری    - ثبت طرح و علائم تجاری

 ثبت طرح صنعتی داخلی

حقوق ثبت طرح های صنعتی به شکل و ظاهر، ترکیب خطوط و رنگ ها از نظر جذابیت کالا (محصول و بسته بندی آن) توجه دارد. وقتی محصولی طراحی شد پس از زحمات فراوان تولید و سپس به بازار مصرف عرضه   می گردد. وقتی با استقبال مصرف کننده روبرو شد رقبا سعی در تولید همان محصول یا الگو برداری از ظاهر آن را دارند. در حالیکه ساختن یک محصول و ابداع و خلاقیت در ظاهر و مورد پسند واقع شدن توسط مشتری، بسیار مشکل تر از کپی کردن آن می باشد و شخص کپی کننده از زحمات و هزینه های صرف شده برای آن مصون مانده است. یکی از دغدغه های دائمی طراحان و   تولید کنندگان سوء استفاده از طرح های آن ها پس از افشا می باشد. ثبت طرح صنعتی، راهکار رهایی از این دغدغه ها و تضمین حقوق تولیدکننده یا طراحان آن است .

از نظر قانون ثبت اختراعات‌، طرحهاي صنعتي ‌و علائم تجاري، طرح صنعتی اینگونه تعریف شده است :

هرگونه تركيب خطوط يا رنگها و هرگونه شكل سه‌بعدي با خطوط‌، رنگها و يا بدون آن‌، به‌گونه‌اي كه تركيب يا شكل يك فرآورده صنعتي يا محصولي از صنايع دستي را تغيير دهد، طرح صنعتي است‌. در يك طرح صنعتي تنها دسترسي به يك نتيجه فني بدون تغيير ظاهري مشمول حمايت از اين قانون نمي‌باشد.

کارشناسان این حوزه در تمامی مراحل ثبت طرح های صنعتی، با تخصص لازم آماده ارائه مشاوره و وکالت در ثبت این نوع طرح ها می باشند .


ثبت طرح صنعتی خارجی

برای تولیدکنندگانی که محصولات صادراتی دارند، رقابت در عرصه بین الملل و بخصوص بازار کشورهای هدف، مستلزم ثبت و اخذ گواهی های موجد حقوق مالکیت فکری آن ها می باشد .

به سه طریق می توان طرح های صنعتی را در خارج از کشور به ثبت رساند :

  1. ثبت ملی

روش ثبت ملی به مانند ثبت در کشور مبدا (داخلی) می باشد یعنی متقاضی باید پس از انتخاب کشور هدف با انتخاب وکیل یا مراجعه حضوری (بستگی به قانون ملی کشور هدف دارد) کلیه مدارک را به زبان کشور هدف ترجمه پس از تایید مراجع ذی صلاح به اداره مربوطه ارائه نماید که مستلزم هزینه و زمان بیشتری خواهد بود .

  1.   ثبت منطقه ای :

گروهی از کشورها دارای معاهده همکاری منطقه ای می باشند که در صورت ثبت در یکی از کشورهای عضو، سایر کشورهای عضو آن معاهده آن طرح را حمایت خواهند نمود اتحادیه های منطقه ای شامل حوزه های ذیل می باشند .

الف- اداره منطقه مالکیت صنعتی آفریقا  (ARIRO)  برای حمایت از طرح ها در کشورهای آفریقایی انگلیسی زبان

ب - اداره طرح های بلوکس  (BDO)  برای حمایت در بلژیک هلند و لوکزامبورگ

ج - اداره هماهنگ سازی بازارهای داخلی  (OHIM)  برای طرح های اتحادیه ای در کشور عضو اتحادیه اروپایی

د - سازمان مالکیت معنوی آفریقا  (OAPI)  برای حمایت از کشورهای آفریقائی فرانسه زبان

  1.   ثبت بین المللی

ابتدا باید گفته شود که درهیچ نقطه ای از جهان سیستمی وجود ندارد که شما طرح صنعتی ، اختراع ، علامت تجاری یا نشان جغرافیایی مورد تقاضای خود را در یک کشور ثبت نموده و در سایر کشورها حمایت شود. همچنانکه توضیح داده شد فقط در ثبت منطقه ای آن هم در شرایط خاص چنین سیستمی وجود دارد به هرحال برای ثبت بین المللی شما طبق موافقت نام لاهه  ( معاهده‌ای که به منظور ثبت بین المللی "تقاضای یکپارچه" طرح صنعتی به وجود آمده و سازمان جهانی مالکیت معنوی  (wipo)   متولی اجرای آن است اتباع هریک از کشورهای عضو موافقتنامه می‌توانند با تکمیل یک تقاضانامه بین المللی به بخش اجرای معاهده لاهه مستقر در سازمان جهانی مالکیت معنوی تسلیم نماید، در خواست وی به کشورهای مورد تقاضا ارسال (احتمال دارد بعضی کشورها تقاضای ثبت شما را پذیرفته بعضی از کشورها هم نپذیرند) درصورت پذیرش در کشورهای مورد تقاضا مورد حمایت قرار خواهد گرفت .

آشنایی به قوانین و مقررات این کشورها و تشریفات اخذ گواهی های مذکور، امریست که مشاوره و وکالت متخصصین این حوزه را می طلب تا با توجه به بازار هدف محصول خود اقدام به ثبت خارجی طرح خود نمایید .


ثبت علائم و نام های تجاری داخلی

علامت، يعني هر نشان قابل رؤيتي كه بتواند كالاها يا خدمات اشخاص حقيقي يا حقوقي را از هم متمايز سازد و نام تجاري، به اسم يا عنواني كه معرف و مشخص‌كننده یک کالای خاص توسط تولیدکننده مشخص، اطلاق می شود. مطابق قوانین کشورمان، هر نام یا علامت خاصی قابل ثبت نیست و باید مطابق قانون قابلیت ثبت را داشته باشد. همکاران و کارشناسان متخصص در این بخش، در مرحله انتخاب نام و علامت تجاری برای رعایت موارد قانونی و دارا بودن شرایط ثبت و همچنین در طی مراحل ثبت و اخذ گواهی مربوطه با مشاوره یا وکالت در آن ها، با تخصص لازم، ارائه خدمت می نمایند .

 

ثبت علائم و نام های تجاری خارجی

برای تولیدکنندگانی که محصولات صادراتی دارند، رقابت در عرصه بین الملل و بخصوص بازار کشورهای هدف، مستلزم ثبت و اخذ گواهی های موجد حقوق مالکیت فکری آن ها می باشد. آشنایی به قوانین و مقررات این کشورها و تشریفات اخذ گواهی های مذکور، امریست که مشاوره و وکالت متخصصین این حوزه را می طلب و نقشی مهم در طی سریع و جلوگیری از ایجاد هزینه های اضافی برای متقاضیان، دارد .